Gdzie mierzyć temperaturę – na czole, czy na skroni?

Kiedyś był tylko jeden rodzaj termometrów do mierzenia ciepłoty ciała – tzw. rtęciowy. najczęściej mierzyło się nim temperaturę pod pachą i trwało to – wg różnych szkół – od kilku do nawet 10 minut. Dzisiaj termometry te mają swoich następców, w których zastosowano inną substancję w miejsce rtęci. Na rynką są też dostępne inne termometry – do szybkiego pomiaru, co przydaje się zwłaszcza w przypadku mierzenia temperatury u dzieci.

Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Na rynku są dostępne różne termometry do bezdotykowego pomiaru temperatury. Niektóre są elektroniczne, a inne działają na podczerwień. Zdarza się, że dany model służy do dokonywania pomiaru zarówno w uchu, jak i np. na czole. Jednak zdarza się, że użytkownik ma wątpliwości: na czole? Ale w którym dokładnie miejscu? Na środku czoła, czy może na skroniach? I czy to naprawdę aż taka różnica? Okazuje się, że tak.

Prawidłowa temperatura mierzona w ustach będzie się różnić od prawidłowej temperatury zmierzonej w uchu, odbycie albo na czole. Okazuje się, że książkowe 36,6ο C jest przeciętną normą przy pomiarze temperatury przede wszystkim pod pachą!

Kiedy użyjemy termometru bezdotykowego na środku czoła i na skroni, można zauważyć nawet kilka kresek różnicy, nawet jeśli dana osoba jest zdrowa i nie ma nawet stanu podgorączkowego. Kiedy natomiast pomiar jest dokonywany u osoby zainfekowanej, różnice w pomiarze na środku czoła i na skroni mogą być jeszcze większe i tu pytanie o wiarygodność wyniku jest jeszcze bardziej uzasadnione.

Jak przygotować się do pomiaru temperatury na czole?

Czy to termometr na podczerwień, czy elektroniczny, przed pomiarem warto go skalibrować, czyli dać mu szansę, aby przyzwyczaił się do panującej w danym pomieszczeniu temperatury. Jeżeli termometr cały czas leży w podobnej temperaturze, ten punkt można pominąć. Pomiaru należy dokonać z odległości zalecanej przez producenta danego termometru. I teraz pada pytanie: środek czoła, czy skroń? Jeśli ktoś przynajmniej raz miał dokonywany pomiar temperatury u lekarza pierwszego kontaktu lub w szpitalu, zauważy że jest on dokonywany na środku czoła. Dlaczego?

  1. Jest to miejsce nieporośnięte włosami i oddalone od linii włosów bardziej, niż skroń. Dodatkowo często śpimy na którymś boku – dokonując pomiaru na skroniach, można wtedy zauważyć dość sporą różnicę w wyniku miedzy skronią lewą i prawą.
  2. We wnętrzu przez cały czas środek czoła jest odkryty – mało kto nosi  w domu czapkę lub materiałową opaskę, zachodzącą na czoło, mogącą mieć wpływ na powierzchniową temperaturę czoła.

Dlatego właśnie wynik pomiaru dokonywanego na środku czoła jest bardziej wiarygodny od pomiaru na skroni, mimo że to miejsca leżące blisko siebie.

1 thought on “Gdzie mierzyć temperaturę – na czole, czy na skroni?”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *