Analiza moczu u niemowląt i małych dzieci – jak przygotować próbkę

Analiza moczu u niemowląt i małych dzieci jest zlecana stosunkowo często. Niestety – pobranie materiału koniecznego do badania może nastręczać wielu trudności. Jak prawidłowo przygotować próbkę?

Kiedy przeprowadzić analizę moczu u niemowląt i małych dzieci?

Badanie moczu u niemowląt i małych dzieci najczęściej jest zlecane w przypadku podejrzenia ZUM (zakażenia układu moczowego) lub chorób nerek. Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami analizę próbki zleca się także w sytuacji, kiedy u dziecka poniżej 2. roku życia występuje wysoka gorączka bez uchwytnej przyczyny.

Jak pobrać i przygotować próbkę do analizy moczu?

Aby uzyskać wiarygodny wynik, należy wiedzieć, jak prawidłowo pobrać i przygotować próbkę. Nie bez znaczenia jest również czas, w jakim zebrany mocz zostanie dostarczony do laboratorium (należy to zrobić możliwie szybko!), a także – sposób jego przechowywania przed dostarczeniem (najlepiej, żeby próbka została odpowiednio zabezpieczona i przechowywana w lodówce). Dodatkowo należy:

– umyć ręce,

– umyć okolice krocza dziecka (najlepiej wodą z mydłem) i osuszyć je jednorazowym ręcznikiem,

– zebrać mocz do specjalnego woreczka lub pojemnika (jałowego, kupionego w aptece).

Jak pobrać i przygotować mocz do analizy u starszego dziecka?

Pobranie i przygotowanie próbki do analizy u starszego dziecka nie powinno sprawiać trudności, mimo że zaleca się zebranie moczu dopiero ze środkowego strumienia. Dziecko powinno pierwszą porcję moczu oddać do toalety, kolejną natomiast – do specjalnego jałowego pojemnika. Przed poranną mikcją (to z niej powinna być przygotowana próbka), należy dokładnie umyć okolice krocza wodą z mydłem.

Jak pobrać i przygotować mocz do analizy u niemowlęcia i małego dziecka?

Nieco bardziej skomplikowane jest pobranie moczu do analizy u niemowlęcia i małego dziecka, które jeszcze nie kontroluje mikcji. Aby przygotować próbkę, umyj okolice krocza dziecka, a następnie – zbierz mocz, korzystając z jednego z poniższych sposobów:

– łapania moczu do jałowego pojemnika w trakcie mikcji. Decydując się na pobranie moczu do analizy w ten sposób, musisz obserwować malucha i w odpowiednim momencie złapać mocz do pojemnika.

– zebrania moczu do jałowego woreczka jest polecane dla dzieci, które nie kontrolują mikcji. Woreczek powinien być przyklejony bezpośrednio na oczyszczoną i osuszoną skórę i zebrany bezpośrednio po oddaniu przez dziecko moczu. Próbka przygotowana w ten sposób nie nadaje się do wykonania posiewu, gdyż może być zanieczyszczona przez bakterie bytujące na skórze.

1 thought on “Analiza moczu u niemowląt i małych dzieci – jak przygotować próbkę”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *