Jak można wyleczyć się z czkawki

Czkawka to nieprzyjemny nagły i niezależny od woli skurcz przepony i mięśni międzyżebrowych, czyli tych które odpowiadają za wdech. Niestety w czkawce dochodzi w tym samym czasie do zamknięcia krtani, co skutkuje przerywanym wdechem. Każdy kto doświadczył jej choć raz wie również, że często pozbycie się czkawki nie jest prostym zadaniem. Może się zdarzyć, że czkawka zniknie sama po kilku minutach, czasem jednak należy poszukać pomocy. Jeżeli czkawka utrzymuje się przed długi czas, może okazać się objawem poważniejszej choroby, dlatego wtedy warto udać się do specjalisty i przebadać. Czkawka może świadczyć nawet o zapaleniu trzustki, wątroby, krtani lub gardła.

Jakie są przyczyny czkawki?

Czkawka zazwyczaj pojawia się podczas posiłku, szczególnie zjadanego w pośpiechu – gdy bowiem człowiek je lub pije połyka również powietrze, a w tym przypadku do żołądka dostaje się go zbyt wiele. Czkawki można dostać także, gdy wypijamy napoje gazowane, a nawet alkohol. Warto więc zadbać o to, żeby znaleźć spokojny czas na posiłek a także zbyt wiele podczas niego nie rozmawiać, bo to również może sprawić, że będziemy połykać za dużo powietrza. Co ciekawe nawet głośny, szczery i niespodziewany śmiech może doprowadzić do uciążliwej czkawki. Lepiej więc starać się nie doprowadzić do nieprzyjemnego ataku czkawki, niż szukać sposobów na jej ustąpienie.

Sprawdzone sposoby na czkawkę

Czkawka najczęściej pojawia się u dzieci, nawet bardzo małych i jest dla nich szczególnie uciążliwa. Z wiekiem, pojawia się coraz rzadziej, choć niektórzy dorośli również mają z nią problemy. Najprostszy i często skuteczny sposób na czkawkę to szklanka wody. Niektórzy twierdzą też, że ciepłe płyny lepiej radzą sobie z nieprzyjemnym atakiem. Możemy więc wypić również herbatę, najlepiej ziołową. Rytmiczne wypicie całej szklanki płynu powinno szybko pomóc. Innym popularnym sposobem jest zatrzymanie powietrza w płucach przez dłuższą chwilę. Brak oddechu może sprawić, że uciążliwa czkawka szybko się skończy. Niektóre domowe sposoby radzą również, że żeby pozbyć się czkawki należy zjeść coś słodkiego – np. trochę miodu lub cukru. Dawniej mówiono również o tym, że najlepszym rozwiązaniem problemu czkawki jest przestraszenie się. Czy jest to prawdopodobne? Właściwie nie ma jednoznacznych dowodów, ale z zaprezentowanych sposobów lepiej wybrać jednak te bardziej konwencjonalne, jak duża szklanka wody. Z pewnością zwykła czkawka spowodowana połknięciem zbyt dużej ilości powietrza ustąpi po paru minutach, nie ma więc powodów do obaw.

 

1 thought on “Jak można wyleczyć się z czkawki”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *