Fala uderzeniowa: metoda walki z bólem

Leczenie bólu poprzez farmakologię nie zawsze jest skuteczne, a do tego często bardzo mocno obciąża cały organizm. Przyjmujesz leki przeciwbólowe, ponieważ jak dotąd nie znalazłeś/-aś innej metody na poradzenie sobie z dolegliwościami? Być może odpowiednim zabiegiem dla Ciebie będzie fala uderzeniowa, której poświęcamy dzisiejszy artykuł.

Co to jest fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa zalicza się do nieinwazyjnych metod leczenia, które zalecane jest szczególnie w przypadku dolegliwości związanych z bólem układu mięśniowo-szkieletowego oraz przy różnego rodzaju stanach zapalnych. Dzięki zabiegom pobudzają się naturalne procesy regeneracyjne i dzięki temu fala uderzeniowa jest skuteczna. Podczas zabiegu rozbijane są złogi wapniowe, które odkładają się w tkankach miękkich i są przyczyną bólu. Ich rozbicie niweluje więc przyczynę objawów bólowych. W trakcie fali uderzeniowej rośnie też aktywność osteoblastów, dzięki którym regeneruje się tkanka kostna.

Jak działa fala uderzeniowa na organizm?

W trakcie zabiegu dochodzi do powstania mikrouszkodzeń, które mobilizują cały organizm do regeneracji. Na wskutek tego ponosi się stężenie czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego. Dochodzi również do zapoczątkowania procesów powstawania nowych naczyń krwionośnych, jakie dostarczają substancje ważne dla organizmu. Poprawia się ukrwienie, więc organizm szybciej pozbywa się tego, co jest dla niego szkodliwe. W kolejnym etapie zwiększa się metabolizm i dochodzi do szybszej produkcji kolagenu, dzięki czemu rozpoczyna się proces gojenia.

Kiedy warto skorzystać z zabiegu falą uderzeniową?

Istnieje wiele wskazań do wykonania zabiegu falą uderzeniową. Ten zabieg jest bardzo często wykonywany w przypadku bólu barku, szyi, pleców, kolan czy łokci. Ostroga piętowa, zwapnienia w obrębie tkanek miękkich, zapalenie więzadła rzepki czy też stymulacja zrostu stawu rzekomego to kolejne rodzaje schorzeń i dolegliwości, które mogą być leczone tą metodą. Zastosowanie zabiegów falą uderzeniową niesie szereg korzyści, do których należy nie tylko samo ustąpienie bólu, ale również zredukowanie blizn, rozstępów czy obrzęków, a nawet poprawa kolorytu skóry.

Fala uderzeniowa – gdzie wykonać zabieg?

Jak widać, jest wiele wskazań oraz chorób układu kostno-szkieletowego, na które może zadziałać fala uderzeniowa. Łódź to miasto, na terenie którego możliwe jest wykonanie tego rodzaju zabiegów w FMC Centrum Medycznym przy ulicy Mikołaja Kopernika. Ta placówka dysponuje odpowiednim sprzętem oraz doświadczonym personelem, który będzie w stanie wykonać zabieg. Założycielem placówki jest prof. Jarosław Fabiś, ortopeda i lekarz rehabilitacji medycznej, który jako pierwszy Polak został zaproszony do amerykańskiego stowarzyszenia skupiającego światowej sławy chirurgów ortopedycznych – American Shoulder and Elbow Surgeon (ASES).

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *