Co warto wiedzieć przed umówieniem się na wizytę do rehabilitanta?
Obecnie wybór właściwego rehabilitanta tylko pozornie wydaje się trudny. Wystarczy wiedzieć, jakie aspekty wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze specjalisty. Rekomendowane jest dokładne zapoznanie się z ofertą: FMC z Łodzi. O czym trzeba pamiętać umawiając się na pierwszą wizytę?
Doświadczenie i wiedza rehabilitanta
Należy mieć świadomość, że ciało jest pewnego rodzaju zespołem układów połączonych. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że bardzo często źródło problemów nie znajduje się w miejscu, które boli pacjenta. Dobry fizjoterapeuta nie będzie potrafił spojrzeć indywidualnie na osobę chorą. Rekomendowane jest, by rehabilitant wyróżniał się wiedzą, która będzie poparta doświadczeniem. Jak wiadomo, niestety nie wszyscy specjaliści potrafią uważnie słuchać pacjentów. Warto zaznaczyć, że dobry fizjoterapeuta szukając bólu podejmuje decyzję o przeprowadzeniu badania funkcjonalnego. Dzięki temu będzie w stanie w bardzo prosty sposób zweryfikować poprawność ruchu. W tym celu badana jest nie tylko siła mięśni, ale również ich wytrzymałość czy stabilność. Fizjoterapeucie będą w stanie dzięki temu wychwycić nawet najmniejsze zaburzenia, które są spowodowane przeciążeniami. Będzie mógł również ustalić, które partie będą potrzebowały wzmocnienia. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że rehabilitanci coraz częściej specjalizują się pod kątem leczenia poszczególnych partii ciała.
Przebieg pierwszej wizyty
Zadaniem pacjentów, którzy dostali skierowanie od lekarza z zewnętrznej placówki do fizjoterapeuty jest przedstawienie na pierwszej wizycie nie tylko wszystkich potrzebnych badań diagnostycznych, ale również dokumentów, które są związane z urazem. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że terapeuta dopiero na tej podstawie będzie mógł dokonać zdiagnozowania stanu zdrowia i określić, gdzie dokładnie leży problem. Warto wiedzieć, że zdecydowaną przewagą będzie sytuacja, w której dany pacjent zostanie skierowany do rehabilitanta przez lekarza pracującego w tej samej placówce. Jest to nie tylko ogromne ułatwienie dla specjalistów, ale również oszczędność czasu. Nie można zapomnieć o zabraniu ze sobą na pierwszą wizytę ręcznika i stroju, które umożliwią swobodny dostęp do części ciała, które będą poddane rehabilitacji. Bardzo istotne będzie powiadomienie fizjoterapeuty o ewentualnych problemach zdrowotnych. W najprostszym możliwym ujęciu mogą one być przeciwwskazaniem do podjęcia terapii w określonym dniu. Warto również zapoznać się z wewnętrznym regulaminem placówki.
Sprawdź: fmclodz.pl/rehabilitacja/.