Wyciek wody – jak go zlokalizować?

Wyciek wody w jednej z rur może spowodować wiele niedogodności. Może to być tylko włoskowate pęknięcie w rurze, powodujące wyciek wody kropla po kropli, tak że nawet nie zauważasz tego od razu. Ponieważ dzieje się to tak stopniowo, może czasami spowodować więcej szkód niż duże pęknięcie rury. Wtedy nagle masz dużo wilgoci w swoim domu i związane z tym niedogodności, takie jak wilgotne plamy i pleśń. Trudną rzeczą jest to, że rury są zwykle ukryte w lub za ścianami, więc nie można dostać się do nich bezpośrednio. Trzeba jednak zlokalizować wyciek, inaczej nie da się go naprawić. Natychmiastowe przerwanie miejsca podejrzanego o wyciek nie jest właściwym rozwiązaniem, ponieważ wyciek wody może wystąpić również w innym miejscu w rurach, a woda z wycieku przecieka wzdłuż rur do tego konkretnego miejsca.

Jakie są najlepsze miejsca do sprawdzenia w celu znalezienia wycieku?

Krany: przede wszystkim sprawdź krany w swoim domu. Nieszczelności występują najczęściej na końcówkach i połączeniach. Zbiornik wody w toalecie: w toaletach często zdarzają się przecieki. Otwórz spłuczkę i posłuchaj. Jeśli usłyszysz gwizd, to znaczy, że jest nieszczelność. Wyciek wody można wykryć dodając do wody w spłuczce naturalny barwnik. Jeśli po kilku minutach dno muszli klozetowej przebarwia się, w zaworze jest dziura. Podgrzewacz wody jest często połączony z resztą rur. Sprawdź, czy w rurze nie ma nieszczelności. Jeśli usłyszysz gwizd, może to świadczyć o nieszczelności. Rury między wodomierzem a domem: aby sprawdzić, czy na zewnątrz jest wyciek, można zamknąć zawór doprowadzający wodę i spojrzeć na licznik. Jeśli miernik wciąż działa, prawdopodobnie jest problem z rurami łączącymi twój wodomierz z domem. Czy masz schemat rur w swoim domu? Następnie można sprawdzić, czy na ścianach, gdzie przechodzą rury, nie ma śladów wilgoci. Zazwyczaj nieszczelności występują na połączeniach między rurami. Jeżeli zauważysz niepokojące wycieki to zadzwoń natychmiast po specjalistów, którzy pomogą Ci uporać się z tym problemem. Lokalizacja wycieków wykonana przez profesjonalistów jest zawsze trafna i szybka.

Metody lokalizacji wycieków

Detekcja ultradźwiękowa: w przypadku rur z zimną wodą, profesjonalista kieruje fale dźwiękowe przez Twoje rury wodne. Ponieważ fala ultradźwiękowa ma inną prędkość w powietrzu lub w wodzie, może on dokładnie określić, gdzie znajduje się nieszczelność w Twojej rurze wodnej. Termograficzna kamera na podczerwień: istnieje różnica temperatur pomiędzy wyciekającą wodą a wodą w Twoich rurach z ciepłą wodą. Za pomocą termograficznej kamery na podczerwień ekspert może zaobserwować te różnice ciepła przez ściany. W ten sposób może on bardzo dokładnie wykryć nieszczelność Twojej rury wodnej. Gaz znacznikowy: przy tej metodzie specjalista wdmuchuje gaz znacznikowy do Twoich rur. Tam gdzie są uszkodzenia, gaz wydostaje się przez otwory. Plamy o podwyższonym stężeniu gazu wskazują na miejsce nieszczelności. Endoskopia: specjalista wprowadza małą kamerę z elastyczną głowicą do rur, do których trudno dotrzeć. Ekspert ogląda obrazy na osobnym ekranie, aby znaleźć lokalizację wycieku.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *