W jaki sposób lokalizowane są wycieki wody w instalacji?
Instalacja wody zawsze powinna być szczelna. Każdy przeciek to zawsze duży problem. Ważne jest w takim przypadku jak najszybsze zlokalizowanie wycieku. W innym przypadku liczyć trzeba się z niemałymi starami w postaci uszkodzenia ścian, sufitu czy podłogi. Jeśli to wycieku dochodzi w bloku, zachodzi także ryzyko zalania innych mieszkań. Nie można zapomnieć, że każde zalanie wiąże się z powstaniem wilgoci, co z kolei tworzy idealne warunki dla rozwoju pleśni, grzybów i innych szkodliwych drobnoustrojów. W celu wykrycia wycieku najlepiej jest wynająć specjalizującą się w tym zakresie firmę, która wykorzystuje do tego celu zaawansowane metody. Jakie?
Wykrycie wycieku za pomocą badania termowizyjnego
W celu wykrycia wycieku wody w instalacji często wykorzystuje się badanie z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Specjalna kamera pozwala na dokładną obserwację instalacji w podczerwieni. Umożliwia to z kolei rejestrację promieniowania cieplnego, które emitowane jest przez obiekty. Dzięki badaniu termowizyjnemu możliwa jest skuteczna lokalizacja wycieków wody w instalacji. To, co cechuje badanie kamerą termowizyjną to fakt, że pozwala ono na zlokalizowanie wycieku wody w bardzo krótkim czasie.
Wykrycie wycieku przy pomocy gazu znacznikowego
Inną metodą często stosowaną w celu wykrycia wycieku wody jest badanie z wykorzystaniem gazu znacznikowego. Polega ona na wprowadzeniu gazu obojętnego do instalacji wodnej. Taki gaz nie jest oczywiście niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Sam gaz zwykle wprowadzany jest poprzez zawór na przyłączu. Kiedy gaz zostanie wprowadzony do instalacji, wystarczy poczekać aż zacznie się z niej ulatniać. Miejsce ulatniania się gazu to miejsce wycieku wody. Aby szybko odnaleźć to miejsce, korzysta się ze specjalnego detektora. Zaletą badania z wykorzystaniem gazu znacznikowego jest jego duża skuteczność.
Wykrycie wycieku z wykorzystaniem kamery inspekcyjnej
Wśród metod pozwalających na lokalizację wycieku wody w instalacji jest także metoda z wykorzystaniem kamery inspekcyjnej. Badanie to stosuje się przede wszystkim w instalacjach kanalizacyjnych. Polega ono na wprowadzeniu do instalacji wodnej kamery wspomnianej kamery inspekcyjnej. Pozwala to na dokładną inspekcję rur od wewnątrz. Co ważne, dzięki tej metodzie możliwe jest wykrycie wycieku w nawet bardzo trudno dostępnych miejscach.
Wykrycie wycieku za pomocą badania ciśnieniowego
Ostatnią często wykorzystywaną metodą wykrywania wycieków w instalacji wodnej jest badanie ciśnieniowe. Polega ono na przeprowadzeniu prób ciśnieniowych. W tym celu wykorzystuje się manometr wzorcowy, który podłącza się do instalacji wodnej. W ten sposób możliwe jest zlokalizowanie wycieku. Pamiętać jednak trzeba, że czas pojedynczej próby ciśnieniowej wynosić może nawet 2,5 godziny.