Jak pozbyć się łupieżu?

Łupież jest chorobą skóry głowy wywoływaną przez grzyb, który żywi się sebum (substancją oleistą wydzielaną przez gruczoły łojowe skóry głowy) oraz martwymi komórkami naskórka, które powstają naturalnie w wyniku tworzenia się nowej skóry. Chociaż ten mikrobiom jest normalną częścią skóry głowy, to właśnie wtedy staje się problematyczny – grzyb żywi się sebum, rozkładając je na kwasy tłuszczowe, które mogą podrażniać wrażliwą skórę głowy wielu osób. Jest to również przyczyną suchości i swędzenia skóry głowy, co prowadzi do gromadzenia się martwych komórek skóry w postaci widocznych płatków. Poziom wrażliwości ludzi na te kwasy tłuszczowe decyduje o tym, czy rozwinie się u nich łupież ostry czy łagodny.

Skuteczne sposoby na łupież

Istnieją olejki eteryczne do włosów, które mogą naprawdę zrobić różnicę, jeśli chodzi o to, jak pozbyć się łupieżu. Ponieważ niektóre z tych olejków zawierają właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, mogą one zmniejszać stan zapalny i leczyć infekcje. Bogaty w dobroczynne składniki aloes jest znany z tego, że koi i pomaga leczyć podrażnioną skórę. Aloes może złagodzić swędzenie i łuszczenie się skóry u osób z łojotokowym zapaleniem skóry, poważniejszą chorobą skóry, która może powodować łupież. Oliwa z oliwek (lub olej kokosowy), którą masz w swojej szafce kuchennej, może okazać się bardzo przydatna, ponieważ może tymczasowo usunąć płatki łupieżu. Wystarczy nałożyć odrobinę nierafinowanej organicznej oliwy z oliwek lub oleju kokosowego na łuszczące się miejsca na skórze głowy. Pozostaw na około godzinę, a następnie użyj grzebienia lub szczotki, aby wygładzić włosy.

Podrażnienia skóry są często spowodowane depresją, niepokojem i stresem. Staraj się zwracać uwagę na zmiany zachodzące w skórze w tych okresach, a co ważniejsze, staraj się unikać tych uczuć, wdrażając zachowania i techniki redukujące stres. Cytryna wydaje się być naturalnym środkiem czyszczącym, który usuwa łupież, nadmiar olejków i brud ze skóry głowy. Wystarczy wziąć dwie cytryny, a następnie wycisnąć je, aby wydobyć z nich sok. Teraz możesz dodać dwie części wody do jednej części soku z cytryny i nałożyć go na skórę głowy. Po około 6 minutach należy umyć skórę głowy szamponem, aby zobaczyć czystą i wolną od łupieżu skórę głowy. Sok jabłkowy i miód to również dobre połączenie i remedium na łupież. Wystarczy wziąć dwie łyżki stołowe soku jabłkowego, a następnie wymieszać go z 4 łyżkami stołowymi miodu, aby uzyskać pastę. Wetrzyj pastę we włosy i skórę głowy, a następnie pozostaw na około 20 minut przed umyciem włosów.

1 thought on “Jak pozbyć się łupieżu?”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *