Łupież jest chorobą skóry głowy wywoływaną przez grzyb, który żywi się sebum (substancją oleistą wydzielaną przez gruczoły łojowe skóry głowy) oraz martwymi komórkami naskórka, które powstają naturalnie w wyniku tworzenia się nowej skóry. Chociaż ten mikrobiom jest normalną częścią skóry głowy, to właśnie wtedy staje się problematyczny – grzyb żywi się sebum, rozkładając je na kwasy tłuszczowe, które mogą podrażniać wrażliwą skórę głowy wielu osób. Jest to również przyczyną suchości i swędzenia skóry głowy, co prowadzi do gromadzenia się martwych komórek skóry w postaci widocznych płatków. Poziom wrażliwości ludzi na te kwasy tłuszczowe decyduje o tym, czy rozwinie się u nich łupież ostry czy łagodny.

Skuteczne sposoby na łupież

Istnieją olejki eteryczne do włosów, które mogą naprawdę zrobić różnicę, jeśli chodzi o to, jak pozbyć się łupieżu. Ponieważ niektóre z tych olejków zawierają właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, mogą one zmniejszać stan zapalny i leczyć infekcje. Bogaty w dobroczynne składniki aloes jest znany z tego, że koi i pomaga leczyć podrażnioną skórę. Aloes może złagodzić swędzenie i łuszczenie się skóry u osób z łojotokowym zapaleniem skóry, poważniejszą chorobą skóry, która może powodować łupież. Oliwa z oliwek (lub olej kokosowy), którą masz w swojej szafce kuchennej, może okazać się bardzo przydatna, ponieważ może tymczasowo usunąć płatki łupieżu. Wystarczy nałożyć odrobinę nierafinowanej organicznej oliwy z oliwek lub oleju kokosowego na łuszczące się miejsca na skórze głowy. Pozostaw na około godzinę, a następnie użyj grzebienia lub szczotki, aby wygładzić włosy.

Podrażnienia skóry są często spowodowane depresją, niepokojem i stresem. Staraj się zwracać uwagę na zmiany zachodzące w skórze w tych okresach, a co ważniejsze, staraj się unikać tych uczuć, wdrażając zachowania i techniki redukujące stres. Cytryna wydaje się być naturalnym środkiem czyszczącym, który usuwa łupież, nadmiar olejków i brud ze skóry głowy. Wystarczy wziąć dwie cytryny, a następnie wycisnąć je, aby wydobyć z nich sok. Teraz możesz dodać dwie części wody do jednej części soku z cytryny i nałożyć go na skórę głowy. Po około 6 minutach należy umyć skórę głowy szamponem, aby zobaczyć czystą i wolną od łupieżu skórę głowy. Sok jabłkowy i miód to również dobre połączenie i remedium na łupież. Wystarczy wziąć dwie łyżki stołowe soku jabłkowego, a następnie wymieszać go z 4 łyżkami stołowymi miodu, aby uzyskać pastę. Wetrzyj pastę we włosy i skórę głowy, a następnie pozostaw na około 20 minut przed umyciem włosów.