Korzyści wynikające z terapii masażem sportowym
Terapia masażu sportowego jest zabiegiem mającym na celu złagodzenie stresu i napięcia w tkankach miękkich, które mogą wystąpić w wyniku aktywności fizycznej. Jest to zabieg, z którego mogą skorzystać wszyscy, nie tylko osoby uprawiające sport, ponieważ często codzienne wymagania fizyczne mogą powodować napięcia w organizmie, które nie zawsze są rozpoznawane do momentu wystąpienia urazu lub dolegliwości. Masaż sportowy wykorzystuje techniki masażu szwedzkiego, choć często jest głębszy i bardziej intensywny – nie musi być jednak bolesny, jak się czasem przypuszcza! Inne techniki mogą być również włączone, takie jak te do leczenia punktów spustowych (aka „węzły”) podobne do akupresury, a także techniki energii mięśniowej i uwalniania tkanek miękkich, które mają na celu poprawę rozciągliwości tkanek i poprawę zakresu ruchu.
Masaż dla sportowców w trakcie zawodów
Podczas imprez sportowych leczenie może być korzystne zarówno przed jak i po zawodach. Masaż przed zawodami jest zazwyczaj wykonywany 20 minut do godziny przed zawodami i trwa krócej niż inne masaże (zazwyczaj 5-15 minut), jest to masaż bardziej powierzchowny, który wykorzystuje techniki mające na celu pobudzenie i przygotowanie tkanek do optymalnej wydajności. Masaż po zawodach jest zazwyczaj wykonywany 30 minut do dwóch godzin po zawodach (po ochłonięciu), jest to głębszy masaż mający na celu rozluźnienie tkanek i pozwalający na identyfikację wszelkich skurczów mięśni i drobnych urazów, jest często stosowany w celu zmniejszenia nasilenia opóźnionej bolesności mięśni (DOMS), która może wystąpić po forsownych ćwiczeniach.
Masaż w życiu codziennym
W codziennym życiu masaż sportowy może być korzystny dla utrzymania lub rehabilitacji. Masaż podtrzymujący jest korzystny jako regularne leczenie, w którym terapeuci mają na celu zapobieganie urazom poprzez zajęcie się obszarami, które mogą powodować problemy w oparciu o wiedzę i zrozumienie anatomii, przeszłości sportowej klienta, i/lub zawodu oraz wymagań fizycznych, zazwyczaj trwa 30-60 minut.
Rehabilitacja masażem
masazlodz.pl – masaże w celach rehabilitacyjnych może być korzystny zarówno w przypadku ostrych jak i przewlekłych urazów, pomagając w zmniejszeniu bólu lub dyskomfortu, wspierając proces gojenia i obniżając ryzyko dalszych urazów innych tkanek, które mogą być kompensowane. Masaż w rehabilitacji polega na przeprowadzeniu oceny urazu, której wyniki są podstawą do opracowania planu leczenia. Wstępne leczenie może trwać krócej niż masaż podtrzymujący (pozwalający na ocenę), ale jest specyficzne dla danego urazu i tkanek.
Czego można się spodziewać podczas masażu sportowego
Podczas gdy każdy sportowiec, rekreacyjny czy elitarny, jest inny i ma inne cele, a każdy masażysta ma inne style i specjalizacje, istnieje kilka elementów masażu sportowego, które są wspólne dla wszystkich. Oto kilka rzeczy, których możesz się spodziewać podczas kolejnego masażu sportowego.
Po pierwsze, możesz oczekiwać, że masażysta sportowy zada Ci wiele pytań. Te pytania mogą obejmować: Co ci przeszkadza? Jaki rodzaj ćwiczeń wykonujesz lub w jakich sportach uczestniczysz? Czy doznałeś jakichś urazów? Twoje pełne i szczere odpowiedzi pomogą masażyście dostarczyć Ci wszystkich potencjalnych korzyści.
Po drugie, masaż sportowy może różnić się od masażu relaksacyjnego, którego doświadczyłeś. Podczas gdy masaż antystresowy może dotyczyć całego ciała, masaż sportowy prawdopodobnie skupi się na konkretnych punktach problemowych lub grupach mięśniowych związanych z Twoimi ćwiczeniami lub wybranym sportem oraz na punktach spustowych związanych z tymi grupami mięśniowymi.
Po trzecie, możesz być zaskoczony szeroką gamą technik masażu, których doświadczysz podczas jednej sesji masażu sportowego, w zależności od tego, co masażysta zdecyduje, że może być dla Ciebie korzystne. Możesz również spotkać się z technikami w stylu szwedzkim, głaskaniem lub effleurage, ugniataniem lub petrissage. Inne rodzaje masażu, z którymi możesz się spotkać to rozciąganie, ślizganie, wibracja, rytmiczne uderzanie lub tapotement, uciskanie lub tarcie. Jeśli w jakimkolwiek momencie któraś z technik sprawi, że poczujesz się niekomfortowo, poinformuj o tym natychmiast swojego masażystę.