Fala uderzeniowa dobra na schorzenia mięśni i kości

Pozaustrojowa (poza ciałem) terapia falą uderzeniową (fale dźwiękowe o wysokiej energii) jest nieinwazyjną metodą leczenia niektórych przyczyn przewlekłego bólu mięśniowo-szkieletowego bez konieczności stosowania zastrzyków, leków lub operacji. W badaniach wykazano, że jest ona skuteczna, szczególnie w kwestiach związanych ze ścięgnami. Niektóre schorzenia, które mogą skorzystać z terapii falami uderzeniowymi:

  • Ból ścięgna Achillesa
  • Zapalenie powięzi podeszwowej
  • Ból ścięgna udowego
  • Trochanteric Bursitis (ból po zewnętrznej stronie biodra)
  • Ból ścięgna rotatorów
  • Łokieć tenisisty

Kolano skoczka/biegacza

Zabieg stymuluje odpowiedź zapalną w tkankach, które są leczone. Organizm reaguje wtedy zwiększeniem przepływu krwi i metabolizmu do kontuzjowanego obszaru. To z kolei przyspiesza własne procesy lecznicze organizmu. Fale uderzeniowe rozbijają uszkodzoną tkankę i zwapnienia. Badania wykazały, że skuteczność tego zabiegu wynosi od 50% do 70%. Generalnie potrzeba od 3 do 6 zabiegów, które wykonuje się w odstępach tygodniowych. Każdy zabieg trwa około 10-15 minut. Zabieg jest najlepszy i najbardziej efektywny po pełnej klinicznej ocenie fizjoterapeutycznej i wykonywany wraz z ćwiczeniami wzmacniającymi i obciążającymi ścięgna.

Jakie schorzenia?

W obrębie kończyny górnej, fala uderzeniowa Łódź jest bardzo pomocna w leczeniu zwapniałego zapalenia ścięgna barku, gdzie ostre nagromadzenie złogów wapnia w ścięgnach mankietu rotatorów może zostać rozbite przez fale zabiegowe, inicjując jednocześnie odpowiedź leczniczą w samych ścięgnach. Fale są również bardzo dobre w wspomaganiu leczenia łokcia tenisisty i łokcia golfisty, które są problemami ze ścięgnami często odpornymi na tradycyjne metody, takie jak zastrzyki z kortyzonu. Ukierunkowany program ładowania rehabilitacji ścięgien wraz z ESWT daje największe szanse na powrót do normalnego życia codziennego lub sportu. Wokół biodra i kolana, fala uderzeniowa może być stosowana w leczeniu zespołu bólowego (czasami znanego jako zapalenie kaletki maziowej), który objawia się jako osłabiający ból po zewnętrznej stronie biodra.

Ponadto, jest ona stosowana w leczeniu bólu ścięgna rzepki i choroby Osgooda-Schlattera, które występują w przedniej części kolana. W stopie i kostce, dwa główne schorzenia są odpowiednie dla ESWT. Drugim schorzeniem jest Tendinopatia Achillesa, która może być nieinwazyjna, w samym ścięgnie, lub insercyjna, gdzie ścięgno łączy się z tylną częścią kości piętowej. Również w tym przypadku zalecane są ukierunkowane programy rehabilitacyjne w połączeniu z falą uderzeniową w przypadku tych schorzeń.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *