Wyciek wody – co robić i kiedy zachować czujność?

Awarie wodno-kanalizacyjne to często bardzo przykre doświadczenia, z jakimi trzeba się zmierzyć. Zalanie mieszkania sąsiada czy zniszczenie mebli przez wyciek wody z sieci z pewnością nie będzie należało do miłych wspomnień. Tego rodzaju zdarzenia jednak się zdarzają i trzeba sobie z nimi jakoś poradzić. Na pytanie „jak” odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Odcięcie wody – pierwszy krok przy awariach

W przypadku awarii wodnej najważniejszym i pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest po prostu zakręcenie głównego zaworu, jaki doprowadza wodę do mieszkania. To działanie nie oznacza rozwiązania problemu, ale znacznie obniży koszty awarii, gdyż woda nie będzie już wyciekać. Lokalizacja głównego zaworu jest zależna od rodzaju budynku, dlatego mieszkając w bloku często konieczny będzie telefon do administratora albo konserwatora, który odłączy dopływ wody do mieszkania. Ten numer warto zapisać w kontaktach smartfona – tak na wszelki wypadek.

Skąd wycieka woda? Szukanie źródła wycieku

W kontekście wszelkich awarii wody ogromne znaczenie ma prawidłowa lokalizacja wycieku, bez której naprawa usterki nie jest możliwa. Tak naprawdę znalezienie przyczyny oraz źródła wycieku jest najważniejszym krokiem w diagnozowaniu awarii. Jest wiele skutecznych metod wykrywania wycieku wody, ale bez specjalistycznego sprzętu oraz doświadczenia w tym zakresie niewiele można zdziałać. Oznacza to, że dużo lepszym rozwiązaniem od działania na własną rękę będzie zatrudnienie profesjonalnej ekipy, która dysponuje wysokiej klasy urządzeniami i wie jak wybrać odpowiednią metodę pracy nad awarią. Samodzielne znalezienie szczeliny, z jakiej wycieka woda może zająć o wiele więcej czasu – zwłaszcza, że wyciek może być zlokalizowany zarówno na sieci, na przyłączu wodno-kanalizacyjnym, jak i na instalacji w środku budynku.

Awaria wodna – te czynniki mogą zaniepokoić

W praktyce nie każda awaria wodno-kanalizacyjna wiąże się z tak przykrymi konsekwencjami jak zalanie całego mieszkania. Istnieją też drobniejsze awarie, które nie są tak mocno widoczne, ale przysparzają różnych problemów. Dobrym przykładem będzie tutaj przeciekająca spłuczka w toalecie – z pozoru mała rzecz, ale może stać się przyczyną naprawdę dużych rachunków za wodę. Twoje faktury wciąż rosną, choć cena wody się nie zmieniła? W takim razie przeciek może być przyczyną tego stanu. Awarie wodne często powstają w kabinach prysznicowych, pralkach, zmywarkach, kranach czy toaletach. Co ważne, dźwięk spływającej albo kapiącej wody nie zawsze musi być słyszalny.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *