Pozwolenie na latanie dronem
Bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony, okazały się wielkim fenomenem. Nie brakowało osób, które wychodziły z założenia, że to chwilowa moda. Tak się nie stało. Moda na drony zaczęła zataczać szersze kręgi. Teraz te maszyny traktowane są nie tylko jako zabawka, ale jako urządzenie, które daje możliwość poszerzenia swoich kompetencji zawodowych.
Latanie bezzałogowymi statkami w przestrzeni powietrznej
Tego typu działania stały się niezwykle popularne. Nie raz i nie dwa można obserwować obrazek ojca z dziećmi, którzy latają wirnikowcami w różnych przestrzeniach. Zanim ktokolwiek wejdzie jednak w posiadanie takiej maszyny, powinien zapoznać się z obowiązującymi przepisami odnośnie tej tematyki. Zostały one ukształtowane po to, aby latanie bezzałogowymi statkami w przestrzeni powietrznej nie tylko było bezpieczniejsze. Ma to również umożliwić przyszłościowy rozwój tych maszyn. Korzystanie z dronów, powiązane dodatkowo z prowadzeniem działalności gospodarczej, może wymagać wyrobienia dodatkowych licencji. Dzięki snh-drones można osiągnąć przydatne kwalifikacje.
Certyfikat wiedzy teoretycznej i praktycznej
Całkiem niedawno można było spotkać się ze sformułowaniem świadectwo kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego (UAVO). Teraz jednak używa się pojęcia certyfikat wiedzy teoretycznej i potwierdzenie ukończenia szkolenia praktycznego w lotach w kategorii szczególnej. Dokument, który wydawany jest przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jeżeli takie szkolenie, wraz z egzaminem zostanie zaliczone pozytywnie, dane personalne danej osoby lądują w specjalnej bazie. Urząd posiada szczegółowy rejestr wraz z uprawnieniami VLOS, BVLOS oraz INS. Co jest ważne to fakt, że podczas wykonywania wszelkich operacji przy pomocy drona, certyfikat należy mieć przy sobie. Na wypadek nagłej i niespodziewanej kontroli.
Kary za latanie dronem bez licencji
Przedsiębiorstwo SNH Drones kreuje wybitne kursy we Wrocławiu. Warto pomyśleć o takich szkoleniach, ponieważ latanie dronem bez licencji może być związane z nałożeniem kary. Są jednak wyjątki od tej sytuacji. Polskie prawo jasno mówi o tym, że bezzałogowe statki powietrzne, których waga nie przekracza 249-250g, uznawane są za zabawki. Trzeba jednak pamiętać, że owe „zabawki” nie mogą być wyposażone w kamery.
A co, jeżeli dana osoba jednak posiada większy dron, który na dodatek ma możliwość wykonywania zdjęć i kręcenia filmów. Oto co mówią na ten temat polskie przepisy:”Kto wykonuje lot lub inne czynności lotnicze, nie mając ważnej licencji lub świadectwa kwalifikacji, lub niezgodnie z ich treścią i warunkami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku”.
Jak więc widać, lepiej się pilnować. Tym bardziej że wspomniane wyżej kursy organizowane są systematycznie. Do tego nie są one drogie (można to potraktować jako inwestycję w siebie i swoje możliwości zawodowe) i nie zajmują dużo czasu. Lepiej więc zadbać o to, aby takie szkolenie ukończyć, dzięki czemu bez trudu będzie można latać dronem.